Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Sp. z o.o. przystąpił w roku 2014 do udziału w ogólnopolskim projekcie pn. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Jest on realizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, w partnerstwie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Instytutem Wsi im. Witolda Chodźki, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. W części skierowanej do zakładów pracy projekt koordynuje Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi.
W ramach programu, udostępniamy materiały promujące profilaktykę oraz sposoby walki z uzależnieniem od tytoniu. Także alkoholu, leków oraz środków odurzających – narkotyków. Ponadto rozwiesiliśmy informacje na temat programu na terenie szpitala. Jest on bowiem głównie skierowany do pracowników.
Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim prowadzi na bieżąco edukację zdrowotną pacjentów. Promocja zdrowia, w tym edukacja zdrowotna, profilaktyka chorób stanowi zadanie własne szpitala. Szpital oraz pracownicy, wykonują te pracę w ramach swoich specjalności zawodowych oraz kompetencji. W związku z powyższym, szpital pomimo braku zakontraktowania takiej usługi jak promocja zdrowia, wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, korzystając z wiedzy i uprawnień edukacyjnych w tym zakresie swoich pracowników medycznych, prowadzi działania edukacyjne nakierowane na chorych.
Czyni to poprzez:
• działania edukacyjne prozdrowotne dla wszystkich pacjentów szpitala,
• edukację zdrowotną rodzin pacjentów,
• promowanie zdrowego stylu życia wśród wszystkich pacjentów.
Najważniejszym celem szpitala jest poza leczeniem i pielęgnowaniem wprowadzanie działań dla poprawy zdrowia lokalnej społeczności, uświadamianie zagrożeń wynikających z m.in. palenia tytoniu, nadużywania alkoholu, stosowaniu używek i narkotyków, stosowaniu nieprawidłowej i niezdrowej diety, które to czynniki są bezpośrednio odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, choroby nowotworowe, układu oddechowego – astma, rozedma płuc, choroby alergiczne.
Szpital należy do Europejskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie (HPH). W związku z tym realizuje opracowaną Politykę Zdrowotną. Temat nikotynizmu, walki z nim oraz jego profilaktyki, jest stałym elementem w realizowanych przez poszczególne oddziały szpitalne edukacji zdrowotnej. Docieramy do pacjentów przez pogadanki indywidualne i zbiorowe, rozdawnictwo ulotek, wywieszanie w ogólnodostępnych miejscach plakatów oraz gadżety informacyjne, czasopisma zorientowane na zdrowy styl życia, w tym promujemy niepalenie oraz prezentujemy szkodliwe skutki nałogu, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych i matek oraz ich dzieci po urodzeniu, także podczas całego okresu rozwojowego człowieka.
Pełnomocnik Prezesa
ds Systemów Zarządzania Jakością
Marketingu Promocji i Pozyskiwania Środków Finansowych
mgr Anna Kettner
do góry
|