Tego dnia obchodzony jest na całym świecie pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia oraz Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W tym roku obchody odbywają się pod hasłem „Pierwsza Pomoc: ludzki gest, który czyni dobro”.
Pierwsza pomoc to zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia życia, wykonywanym przez osoby znajdujące się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem udostępnionych do powszechnego obrotu wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych.
Na terenie naszego powiatu i w naszych strukturach organizacyjnych znajdują się 3 zespoły ratownictwa medycznego: karetka specjalistyczna „S” w Aleksandrowie Kujawskim oraz dwie karetki podstawowe „P” – w Nieszawie i Bądkowie, z ratownikami na „pokładzie”.
W zakres naszych czynności przy udzielaniu pierwszej pomocy wchodzi:
- zabezpieczenie miejsca wypadku
- sprawdzenie stanu poszkodowanego i udzielenie stosownej do sytuacji pomocy medycznej
- podtrzymywanie funkcji życiowych poszkodowanego
- wezwanie specjalistycznych służb
- Prowadzenie RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa), tamowanie krwotoków, działania przeciwwstrząsowe
- wykonywanie pozostałych innych czynności ratunkowych uzależnionych od stanu poszkodowanego.
Pamiętajmy, że pierwsza pomoc to nie tylko działania służb medycznych. Od każdego z nas w codziennym życiu zależeć może zdrowie i życie innych osób. Każdy, udzielający pierwszej pomocy staje się ratownikiem ! Im szybciej jej udzieli, nawet tej najbardziej podstawowej, zwiększy tym samym szansę na przeżycie. Każdy człowiek ma nie tylko obowiązek moralny, ale także - OBOWIĄZEK PRAWNY udzielania pierwszej pomocy. Wynika to z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz Kodeksu Karnego (art. 162).
Ratownictwo medyczne jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny. Duży nacisk kładzie się więc zarówno na doskonałe wyszkolenie samych ratowników jak też innego personelu medycznego w zespołach ratownictwa oraz na wyposażenie w najnowszy sprzęt medyczny i profesjonalne ambulanse. Od ratowników medycznych wymaga się dużej odporności na stres, jak też sporej sprawności fizycznej i umiejętności manualnych.
…….każdy z nas może być osobą poszkodowaną lub też przyczynić się do uratowania życia innego człowieka.
Autorzy:
Sebastian Pachocki – ratownik med.
Jolanta Wachowska – ratownik med.
Inspektor ds. Marketingu Promocji i Jakości Usług
mgr Anna Kettner
do góry
|