W Polsce jest obchodzony po raz dziewiąty. Według danych WHO, depresja jest chorobą znajdującą się na czwartym miejscu wśród chorób cywilizacyjnych, zagrażającą zdrowiu i życiu mieszkańców Europy. Przewiduje się, że w roku 2020 znajdzie się na drugim miejscu wśród problemów zdrowia na świecie.
Depresja dotyczy 10 % populacji ludzi dorosłych, 15 % w wieku 65 wzwyż. Szczególnie dużo, bo aż 40 % dotyczy ludzi hospitalizowanych oraz mieszkańców placówek opiekuńczych. Z danych wynika, że w wyniku nie leczonej depresji 6 tys. osób w ciągu roku popełnia samobójstwo. Choroby tej nie wolno lekceważyć zwłaszcza, że można ją skutecznie leczyć.
Nie zawsze obniżenie nastroju oznacza tę chorobę, ale należy znać niepokojące objawy, które mogą ją sygnalizować i powinny skłonić do uzyskania porady lekarskiej u psychiatry. Należą do nich: uczucie smutku, apatii, chronicznego zmęczenia, płaczliwość, zaburzenia snu, łaknienia (wzmożone lub przeciwnie), myśli samobójcze, brak zainteresowania bieżącymi, codziennymi sprawami życiowymi, trudności w podejmowaniu decyzji, zaniedbywanie podstawowych potrzeb biologicznych i higienicznych. Większość z nich jest szczególnie nasilona rano. Jest bardzo ważne, aby rodzina chorego reagowała szybko na wymienione, niepokojące symptomy. Człowiek chory na depresję musi mieć jej wsparcie i pomoc w dotarciu do lekarza, a następnie w okresie leczenia i powrotu do zdrowia.
ABC postępowania i pozyskania informacji przedmedycznych:
1. www.forumprzeciwdepresji.pl - możliwość rozmowy z psychiatrą
2. telefon 22/6544041 – ITAKA Antydepresyjny Telefon Zaufania
3. www.abcdepresja.pl – przegląd artykułów na temat choroby
4. www.depresja.org - przegląd artykułów na temat choroby
5. telefon interwencyjny - 116 123 - dla osób pozostających w kryzysie psychicznym (rozmowa ze specjalistą). Połączenie jest bezpłatne, porady od poniedziałku do piątku w g. 14 – 22.
Pamiętaj !
Do lekarza psychiatry, nie jest potrzebne skierowanie !
Inspektor ds. Marketingu Promocji i Jakości Usług
Anna Kettner
do góry
|