Światowy Dzień Choroby Alzheimera - 21 września


    Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym, w którego przebiegu dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych w różnych obszarach mózgu. Powoduje to postępującą utratę funkcji intelektualnych, prowadzącą do otępienia.

    Pierwszymi objawami choroby
są zwykle zaburzenia pamięci początkowo operacyjnej, potem też pamięci dawnej. W miarę upływu czasu zaburzenia narastają – przeszkadzają w pracy, w życiu rodzinnym i społecznym, pojawiają się inne zaburzenia poznawcze i neuropsychiatryczne. W zaawansowanej postaci, choroba uniemożliwia codzienne funkcjonowanie prowadząc wreszcie do całkowitej zależności od innych.

    Choroba Alzheimera jest najczęstsza przyczyną otępienia i wg różnych źródeł, występuje u 2-5% populacji powyżej 65 roku życia.

    Po raz pierwszy została opisana w 1906 roku. Pomimo znacznego postępu medycyny, nadal nie potrafimy jej skutecznie leczyć, możemy tylko hamować jej postęp. Jest więc to choroba nieuleczalna i śmiertelna.

    W zależności od trwania coraz silniej widoczne stają się zmiany u osoby chorej. Początkowo chory ma kłopoty z zapamiętywaniem, często szuka czegoś, wydłuża się jego czas pracy, wykonywania codziennych nawet prostych czynności. Później chory zapomina umiejętności wyuczone dawniej, np. prowadzenie samochodu, traci zdolność mówienia, komunikowania się, nie rozpoznaje prostych przedmiotów, nie wie do czego służą. Zaczynają się omamy wzrokowe, słuchowe, węchowe, pacjent jest nieufny, a opiekę i pomoc traktuje jak próbę kontroli. Izoluje się od otoczenia, ma stany głębokiej depresji lub krańcowo zmienne nastroje. Chory traci apetyt, ma trudności w poruszaniu się, jest narażony na częste stany zapalne oskrzeli i płuc.

    Opieka nad osobą chorą wymaga dużo cierpliwości, zmienia życie całej rodziny. Konieczna jest współpraca lekarzy psychiatrów, neurologów, pielęgniarek, rehabilitantów.

    Ze względu na małą ilość placówek specjalistycznych, nie wszyscy pacjenci zostają objęci pełna opieką i nie wszystkie rodziny otrzymują pomoc w postaci wiedzy i opieki psychologicznej.

    W naszym regionie najbliższy ośrodek zajmujący się diagnostyką, opieką i leczeniem Choroby Alzheimera, znajduje się w Toruniu, przy ulicy M.C. Skłodowskiej.

    Informacje dotyczące ośrodka, samej choroby, diagnostyki, opieki, można znależć na stronie internetowej:

http://jarlacz.republika.pl/orpsych60.htm

Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego
Poradnia Psychogeriatryczna
ul. M. Skłodowskiej-Curie 27/29, 87-700 Toruń
Budynek nr 1
e-mail: porger@wolptorun.pl
TELEFONY:

    Centrala – informacja o numerach wewnętrznych 56 65 80 700
    Kierownik Poradni 56 65 80 709
    Rejestracja 56 65 80 740
    Gabinet lekarski (w Poradni) 56 65 80 705
    Gabinet lekarski (J. Łączkowski) 56 65 80 705
    Gabinet psychologa 56 65 80 739


             Autor i opracowanie: dr n. med. Maria Linka



Inspektor ds. Marketingu Promocji i Jakości Usług
mgr Anna Kettner

do góry 

Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Sp. z o.o.
87-700 Aleksandrów Kujawski, ul. Słowackiego 18
tel.: 054 282 80 01, fax: 054 282 80 02

Strona główna   |   Mapa serwisu   |   Kontakt   |   Aktualności

Szpital Aleksandrów © 2006 Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Created_by Michał Buczko